STMicroelectronics SMB15F26AY
Part No.:
SMB15F26AY
Description:
TVS DIODE 26VWM 53.5VC SMBFLAT
Comments
SMB15F26AY Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
187A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)