STMicroelectronics SMB15F5.0A
Part No.:
SMB15F5.0A
Description:
TVS DIODE 5VWM 13.4VC SMBFLAT
Comments
SMB15F5.0A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
6.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
746A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)