STMicroelectronics SMB15F6.0A
Part No.:
SMB15F6.0A
Description:
TVS DIODE 6VWM 13.7VC SMBFLAT
Comments
SMB15F6.0A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
6.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
730A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)