Diodes Incorporated SMBJ100AQ-13-F
Part No.:
SMBJ100AQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB
Comments
SMBJ100AQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)