Bourns Inc. SMBJ120A-Q
Part No.:
SMBJ120A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMBJ120A-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Comments
SMBJ120A-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMBJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)