Microchip Technology SMBJ120E3/TR13
Part No.:
SMBJ120E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
AetrixSMBJ120E3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 214VC SMBJ
Comments
SMBJ120E3/TR13 Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
214V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)