Micro Commercial Co SMBJ140AQ-TP
Part No.:
SMBJ140AQ-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
AetrixSMBJ140AQ-TP.pdf
Comments
SMBJ140AQ-TP Specifications
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
140V
Voltage - Breakdown (Min):
155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
226.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)