Bourns Inc. SMBJ150A-Q
Part No.:
SMBJ150A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMBJ150A-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Comments
SMBJ150A-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMBJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)