Microchip Technology SMBJ150CE3/TR13
Part No.:
SMBJ150CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
AetrixSMBJ150CE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 268VC SMBJ
Comments
SMBJ150CE3/TR13 Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
268V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)