Bourns Inc. SMBJ170A-Q
Part No.:
SMBJ170A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMBJ170A-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Comments
SMBJ170A-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMBJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)