YAGEO SMBJ350A-AT/TR7
Part No.:
SMBJ350A-AT/TR7
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixSMBJ350A-AT/TR7.pdf
Description:
TVS DO-214AA 350V 567V AUTO
Comments
SMBJ350A-AT/TR7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJ-AT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
350V
Voltage - Breakdown (Min):
391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)