Microchip Technology SMBJ36E3/TR13
Part No.:
SMBJ36E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
AetrixSMBJ36E3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMBJ
Comments
SMBJ36E3/TR13 Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)