Microchip Technology SMBJ40E3/TR13
Part No.:
SMBJ40E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
AetrixSMBJ40E3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMBJ
Comments
SMBJ40E3/TR13 Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)