Diodes Incorporated SMBJ51AQ-13-F
Part No.:
SMBJ51AQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB
Comments
SMBJ51AQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)