Microchip Technology SMBJ51CE3/TR13
Part No.:
SMBJ51CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
AetrixSMBJ51CE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMBJ
Comments
SMBJ51CE3/TR13 Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)