Microchip Technology SMBJ70AE3/TR13
Part No.:
SMBJ70AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixSMBJ70AE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMBJ
Comments
SMBJ70AE3/TR13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)