Eaton - Electronics Division SMBJE180AH
Part No.:
SMBJE180AH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixSMBJE180AH.pdf
Description:
TVS DIODE 180VWM 292VC UNI
Comments
SMBJE180AH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJExxH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)