Eaton - Electronics Division SMBJE180CAH
Part No.:
SMBJE180CAH
Datasheet:
AetrixSMBJE180CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 180VWM 292VC BI
Comments
SMBJE180CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)