Eaton - Electronics Division SMBJE300AH
Part No.:
SMBJE300AH
Datasheet:
AetrixSMBJE300AH.pdf
Description:
TVS DIODE 300VWM UNI
Comments
SMBJE300AH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)