Bourns Inc. SMCJ100CA-Q
Part No.:
SMCJ100CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ100CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 210.6VC DO214AB
Comments
SMCJ100CA-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
210.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)