Bourns Inc. SMCJ10CA-Q
Part No.:
SMCJ10CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ10CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 22.1VC DO214AB
Comments
SMCJ10CA-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
22.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
441.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)