Bourns Inc. SMCJ110A-Q
Part No.:
SMCJ110A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ110A-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 230.1VC DO214AB
Comments
SMCJ110A-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
230.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
42.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)