SMC Diode Solutions SMCJ120A
Part No.:
SMCJ120A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ120A.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Comments
SMCJ120A Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)