Bourns Inc. SMCJ120A-Q
Part No.:
SMCJ120A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ120A-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 250.9VC DO214AB
Comments
SMCJ120A-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
250.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
39A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)