SMC Diode Solutions SMCJ130CA
Part No.:
SMCJ130CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ130CA.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Comments
SMCJ130CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)