SMC Diode Solutions SMCJ14CA
Part No.:
SMCJ14CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ14CA.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Comments
SMCJ14CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
64.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)