Micro Commercial Co SMCJ1.5KE180A-TP
Part No.:
SMCJ1.5KE180A-TP
Datasheet:
AetrixSMCJ1.5KE180A-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 154VWM 246VC DO214AB
Comments
SMCJ1.5KE180A-TP Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
154V
Voltage - Breakdown (Min):
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)