Micro Commercial Co SMCJ1.5KE8.2AQ-TP
Part No.:
SMCJ1.5KE8.2AQ-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixSMCJ1.5KE8.2AQ-TP.pdf
Description:
TVS DIODES
Comments
SMCJ1.5KE8.2AQ-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7V
Voltage - Breakdown (Min):
7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
124.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)