SMC Diode Solutions SMCJ160A
Part No.:
SMCJ160A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Comments
SMCJ160A Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)