Bourns Inc. SMCJ16CA-Q
Part No.:
SMCJ16CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ16CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Comments
SMCJ16CA-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)