SMC Diode Solutions SMCJ170A
Part No.:
SMCJ170A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Comments
SMCJ170A Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)