SMC Diode Solutions SMCJ28CA
Part No.:
SMCJ28CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ28CA.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Comments
SMCJ28CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)