Bourns Inc. SMCJ408A
Part No.:
SMCJ408A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ408A.pdf
Description:
TVS DIODE 408VWM 658VC SMC
Comments
SMCJ408A Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
408V
Voltage - Breakdown (Min):
456V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
658V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)