SMC Diode Solutions SMCJ43CA
Part No.:
SMCJ43CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ43CA.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Comments
SMCJ43CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)