Diodes Incorporated SMCJ48CAQ-13-F
Part No.:
SMCJ48CAQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Comments
SMCJ48CAQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)