Bourns Inc. SMCJ495A
Part No.:
SMCJ495A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ495A.pdf
Description:
TVS DIODE 495VWM 760VC SMC
Comments
SMCJ495A Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
495V
Voltage - Breakdown (Min):
522V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
760V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)