SMC Diode Solutions SMCJ51CA
Part No.:
SMCJ51CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ51CA.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Comments
SMCJ51CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)