SMC Diode Solutions SMCJ58CA
Part No.:
SMCJ58CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ58CA.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Comments
SMCJ58CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)