SMC Diode Solutions SMCJ60CA
Part No.:
SMCJ60CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ60CA.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Comments
SMCJ60CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)