Bourns Inc. SMCJ60CA-QH
Part No.:
SMCJ60CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ60CA-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 125.8VC DO214AB
Comments
SMCJ60CA-QH Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
125.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
77.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)