Comchip Technology SMCJ6.5A-HF
Part No.:
SMCJ6.5A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Datasheet:
AetrixSMCJ6.5A-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Comments
SMCJ6.5A-HF Specifications
Manufacturer:
Comchip Technology
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
133.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)