SMC Diode Solutions SMCJ6.5CA
Part No.:
SMCJ6.5CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ6.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Comments
SMCJ6.5CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
133.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)