Bourns Inc. SMCJ6.5CA-QH
Part No.:
SMCJ6.5CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ6.5CA-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 15VC DO214AB
Comments
SMCJ6.5CA-QH Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
670A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)