SMC Diode Solutions SMCJ70CA
Part No.:
SMCJ70CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ70CA.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Comments
SMCJ70CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)