Bourns Inc. SMCJ7.5A-QH
Part No.:
SMCJ7.5A-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ7.5A-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 16.8VC DO214AB
Comments
SMCJ7.5A-QH Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
16.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
581.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)