SMC Diode Solutions SMCJ75CA
Part No.:
SMCJ75CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AetrixSMCJ75CA.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC
Comments
SMCJ75CA Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)