Bourns Inc. SMCJ75CA-Q
Part No.:
SMCJ75CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ75CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 157.3VC DO214AB
Comments
SMCJ75CA-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
157.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
62A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)