Bourns Inc. SMCJ7.5CA-Q
Part No.:
SMCJ7.5CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixSMCJ7.5CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 16.8VC DO214AB
Comments
SMCJ7.5CA-Q Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJ-Q
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
16.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
581.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)