Bourns Inc. SMCJ75CA-QH
Part No.:
SMCJ75CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixSMCJ75CA-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 157.3VC DO214AB
Comments
SMCJ75CA-QH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJ-Q
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
157.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
62A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)