Bourns Inc. SMCJ78CA-Q
Part No.:
SMCJ78CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ78CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 163.8VC DO214AB
Comments
SMCJ78CA-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
163.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
59.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)